lørdag, mai 18, 2024
Hytte til leie
HjemSportDette er Norges tropp til verdenscupen på Lillehammer

Dette er Norges tropp til verdenscupen på Lillehammer


Skiforbundet har tatt ut 47 løpere, derav 24 menn og 23 kvinner til verdenscupen på Lillehammer 2. til 4. desember. 

Se komplett program og tidspunkter for verdenscuphelga nederst i saken

Følgende løpere er tatt ut til verdenscuprennene på Lillehammer:

Menn
10 km F:

Iver Tildheim Andersen
Pål Golberg 
Hans Christer Holund 
Emil Iversen 
Johannes Høsflot Klæbo 
Simen Hegstad Krüger 
Håvard Moseby 
Martin Løwstrøm Nyenget 
Sjur Røthe 
Edvard Sandvik
Mattis Stenshagen 
Didrik Tønseth

Sprint F:
Harald Astrup Arnesen
Ansgard Evensen  
Pål Golberg
Mats William Jensen
Johannes Høsflot Klæbo 
Thomas Helland Larsen
Simen Myhre 
Even Northug 
Sindre Bjørnestad Skar
Håvard Solås Taugbøl 
Gjøran Tefre 
Erik Valnes

20 km K:
Pål Golberg 
Hans Christer Holund 
Emil Iversen 
Johannes Høsflot Klæbo 
Amund Korsæth
Håvard Moseby
Martin Løwstrøm Nyenget 
Sjur Røthe 
Mattis Stenshagen 
Didrik Tønseth 
Erik Valnes
Jonas Vika

Les også: Derfor er seieren på Gålå så viktig

Kvinner
10km F

Margrethe Bergane – Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Julie Bjervig Drivenes, Lommedalens IF, Team ELON Oslofjord
Helene Marie Fossesholm, Eiker SK (U23)
Kathrine Harsem,– IL Varden Meråker, Team ELON Midt-Norge
Anne Kjersti Kalvå – Lundamo IL
Astrid Øyre Slind,– Oppdal IL
Magni Smedås,– Lillehammer Skiklubb
Silje Theodorsen,– Kvaløysletta SL – Team ELON Nord-Norge
Heidi Weng,– IL BUL
Lotta Udnes Weng,– Nes Ski
Tiril Udnes Weng,– Nes Ski 
Ingvild Flugstad Østberg,– Gjøvik SK

Sprint F
Hedda Østberg Amundsen,– Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag 
Kristin Austgulen Fosnæs,– Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Maria Hartz Melling,– Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Julie Myhre,– Byåsen IL
Mathilde Myhrvold,– Vind IL
Amalie Håkonsen Ous,– Nes Ski, Team ELON Oslofjord
Hanne Wilberg Rofstad,– Byåsen IL, Team ELON Midt-Norge (U23)
Magni Smedås,– Lillehammer Skiklubb
Kristine Stavås Skistad,– Konnerud IL
Ane Appelkvist Stenseth,– Grong IL
Lotta Udnes Weng,– Nes Ski
Tiril Udnes Weng,– Nes Ski 

20km K
Hedda Østberg Amundsen,– Asker Skiklubb, Equinor Rekruttlandslag
Margrethe Bergane,– Konnerud IL, Equinor Rekruttlandslag
Kristin Austgulen Fosnæs,– Fossum IF, Equinor Rekruttlandslag (U23)
Helene Marie Fossesholm,– Eiker SK
Sigrid Leseth Føyen,– Kjelsås IL, Team ELON Oslofjord (U23)
Kathrine Harsem,– IL Varden Meråker, Team ELON Midt-Norge
Anne Kjersti Kalvå,– Lundamo IL
Anna Svendsen,– Tromsø SK
Silje Theodorsen,– Kvaløysletta SL – Team ELON Nord-Norge
Heidi Weng,– IL BUL
Tiril Udnes Weng,– Nes Ski 
Ingvild Flugstad Østberg,– Gjøvik SK

Troppen er tatt ut på bakgrunn av resultater fra verdenscupåpningen i Ruka i Finland og Norgescupåpningen på Gålå sist helg. Vinnerne av de tre rennene under Norgescupåpningen på Gålå var garantert plass på tilsvarende øvelse under verdenscupen på Lillehammer 2. til 4. desember. 

Reglene for antall løpere i troppen
Det er Skiforbundet som tar ut landslagstroppen til verdenscup. Som vertskap for verdenscuprunden har Norge en nasjonal kvote i tillegg til standardkvoten på seks menn og seks kvinner. Det betyr at Norge kan stille med opp til 12 løpere av hvert kjønn i hver av øvelsene. Av de seks plassene i nasjonal kvote, er to plasser øremerket U23-løpere. 

I tillegg til Norges standardkvote og nasjonale kvote, har Johannes Høsflot Klæbo og Mattis Stenshagen friplass i verdenscupen fram til jul som vinnere av henholdsvis verdenscupen 2021/22 og Skandinavisk Cup 2021/22. Disse to teller ikke med i de 12 av hvert kjønn. Etter jul vil disse friplassene tilfalle den som til enhver tid leder disse cupene sammenlagt. 

Les også: 
Dette er de nye reglene for verdenscupen i langrenn
Slik blir verdenscupen 2022/23

FAKTA Verdenscupen på Lillehammer 2022
Når:
 Fredag 2. desember til søndag 4. desember
Hvem: uttatte eliteløpere
Hvor: Lillehammer
Hva: Den første av to verdenscuprunder på rad i Norge 
I potten: Uttaksgrunnlag for videre verdenscuprunder, samt at alle resultater i verdenscupen vektlegges i uttaket til VM 2023 i Planica i månedsskiftet februar/mars. 
Program: 
Fredag 2. desember: 10km fristil, individuell start 
– 11:00: Langrenn 10km, kvinner (TV2, NRK Radio)
– 12:45: Langrenn 10km, menn (TV2, NRK Radio)
Lørdag 3. desember: Sprint, fristil
– 09:30: Sprint prolog, kvinner og menn (TV2, NRK Radio)
– 12:00: Sprint heat og finaler, kvinner og menn (TV2, NRK Radio)
Søndag 4. desember: 20km klassisk, fellesstart
– 12:00: Langrenn 20km, kvinner (TV2, NRK Radio)
– 13:30: Langrenn 20km, menn (TV2, NRK Radio)

Alt av detaljer, startlister og resultater finner du i vår søkbare seksjon for terminlister og resultater

Verdenscuper og mesterskap i langrenn, langløp og skiskyting på TV: Hvilke kanaler sender hva? Langrenn.com har oversikten på TV-vinteren.


















Kilde: Gå til originalinnlegg

RELATED ARTICLES
- Advertisment -
Leie hytte på Sjusjøen
Felleski barn

Most Popular

Recent Comments